صفحه‌اصلي | سامانه‌پيام‌كوتاه‌ | راهنما خرید | درباره ما | تماس باما |


IRistgah.com
بارداری
IRistgah.com
کودک
IRistgah.com
سایتها
IRistgah.com
موبایل
IRistgah.com
لوازم
IRistgah.com
املاک
IRistgah.com
اتومبیل
IRistgah.com
خدمات
IRistgah.com
صنعت
IRistgah.com
آموزش
IRistgah.com
کامپیوتر
مجوزسايت

سامانه تبليغاتي آناز در سایت ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز به ثبت رسيده است .

منو
آگهی های ویژه

 

 
پيوندها

به پرداخت
Alexa Certified Traffic Ranking for anaz.ir

 
تبادل لينك

تبادل لینک اتوماتیک آناز
ايميل بانك آناز

 

آمارسايت
تبلیغ بازديد تاريخ
۱ ۸۲۶۰ ۱۱/۲
۰ ۸۹۸۵ ۱۱/۱
۰ ۹۰۲۸ ۱۰/۳۰
۰ ۶۱۹۱ ۱۰/۲۹
۰ ۸۴۲۰ ۱۰/۲۸
۰ ۷۲۱۸ ۱۰/۲۷
۰ ۶۹۵۶ ۱۰/۲۶
 
سایتها ::داستانهای قرآنی

داستان حضرت یونس (علیه السلام)

stars
حضرت یونس (علیه السلام)
یونس، فرزند متی که لقب او ذو النون (صاحب ماهی) است و این لقب به خاطر آن است که سرگذشت او با داستان ماهی چنانکه خواهیم گفت گره خورده است، از پیامبران معروفی است که ظاهراً بعد از موسی و هارون قدم به عرصه‌ی وجود گذاشت. بعضی او را از اولاد هود و مأموریت او را هدایت باقیمانده‌ی قوم ثمود دانسته‌اند. سرزمین ظهور او منطقه‌ای از عراق به نام نینوا بود بعضی او را در حدود 825 سال قبل از میلاد حضرت مسیح (علیه السلام) نوشته‌اند، و هم اکنون در نزدیکی کوفه در کنار شط، قبر معروفی است بنام یونس.
در بعضی از کتب آمده او پیغمبری از بنی اسرائیل بود که بعد از سلیمان به سوی اهل نینوا مبعوث شد.
یونس در بوته‌ی امتحان
یونس(علیه السلام) همانند سایر انبیاء دعوت خود را از توحید و مبارزه با بت‌پرستی شروع کرد، و سپس با مفاسدی که در محیط رایج بود به مبارزه پرداخت.
اما قوم متعصب او که چشم و گوش بسته از نیکان خود تقلید می کردند در برابر دعوت او تسلیم نشدند.
یونس (علیه السلام) همچنان از روی دلسوزی و خیرخواهی مانند پدری مهربان آن قوم گمراه را اندرز می داد، ولی در برابر این منطق حکیمانه چیزی جز مغالطه و سفسطه از دشمنان نمی شنید. تنها گروه اندکی که شاید از دو نفر تجاوز نکردند (عابد و عالمی) به او ایمان آوردند.
یونس آنقدر تبیلغ کرد که تقریباً از آنها مأیوس شد، در بعضی از روایات آمده است که به پیشنهاد مرد عابد( و با ملاحظه اوضاع و احوال قوم گمراه) تصمیم گرفت به آنها نفرین کند. این برنامه تحقق یافت و یونس به آنها نفرین کرد، به او وحی آمد که در فلان زمان عذاب الهی نازل می شود، هنگامی که موعد عذاب نزدیک شد یونس همراه مرد عابد از میان آنها بیرون رفت در حالی که خشگمین بود، تا به ساحل دریا رسید در آنجا یک کشتی پر از جمعیت و بار را مشاهده کرد، و از آنها خواهش نمود که او را نیز همراه خود ببرند.
یونس، بنده‌ی فراری
فرار یونس همان است که قرآن به آن اشاره کرده، می گوید: " به خاطر بیاور هنگامی را که به سوی کشتی مملو از بار و جمعیت فرار کرد" (صافات/آیه 140)
تعبیر به " اَبِقَ" به معنی فرار کردن بنده از مولای خود، در داستان یونس در قرآن کریم تعبیر عجیبی است، و نشان می دهد که ترک اولای بسیار کوچک تا چه حد در مورد پیامبران عالی‌مقام از سوی خداوند مورد سخت‌گیری و عتاب واقع می‌شود تا آنجا که پیامبرش را بنده‌ی فراری می‌نامد!
بدون شک یونس پیامبر معصوم بود و هرگز مرتکب گناهی شد، ولی بهتر این بود که باز هم تحمل به خرج می داد و تا آخرین لحظات قبل از نزول عذاب در میان قوم می‌ماند، شاید بیدار می ‌شدند. درست است که طبق بعضی از روایات چهل سال تبلیغ کرد، ولی باز بهتر بود چند روز یا چند ساعتی هم بر آن می افزود، چون چنین نکرد تشبیه به بنده‌ی فراری شد.
سه بار قرعه به نام یونس
به هر حال یونس سوار برکشتی شد، ماهی عظیمی سر راه را بر کشتی گرفت، دهان بازکرد گوئی غذائی می‌طلبد، سرنشینان کشتی گفتند به نظر می‌رسد گناهکاری در میان ما است ( که باید طعمه این ماهی شود، و چاره‌ای جز استفاده از قرعه نیست) در اینجا قرعه افکندند قرعه به نام یونس در آمد!
قرعه را سه بار تکرار کردند، و هربار به نام یونس در آمد، ناچار یونس را گرفتند در دهان ماهی عظیم پرتاب کردند! این مطلب نیز گفته شده که دریا طوفانی شد، و بار کشتی سنگین بود و هر لحظه خطر غرق شدن، سرنشینان کشتی را تهدید می‌کرد و چاره‌ای جز این نبود که برای سبک شدن کشتی بعضی از افراد را به دریا بیفکنند، و قرعه به نام یونس در آمد، او را به دریا انداختند، و درست در همین هنگام نهنگی فرار رسید و او را در کام خود فرو برد.
امّا خدائی که آتش را در دل آب، و شیشه را در کنار سنگ سالم نگه می دارد، به این حیوان عظیم فرمان تکوینی داد که کمترین آزاری به بنده‌اش یونس نرساند، او باید یک دوران زندان بی‌سابقه را طی کند و متوجه ترک اولای خود شود و در مقام جبران برآید.
در روایتی آمده است: خداوند به آن ماهی وحی فرستاد که هیچ استخوانی را از او مشکن، و هیچ پیوندی را از او قطع مکن!
یونس و تقاضای بخشش
یونس خیلی زود متوجه ماجرا شد، و با تمام وجودش رو به درگاه خدا آورد، و از ترک اولی خویش استغفار کرد، و از پیشگاه مقدسش تقاضی عفو نمود! " او در میان ظلمت‌های متراکم فریاد زد خداوندا معبودی جز تو نیست، منزهی تو، من از ستمکاران بودم"! ( انبیاء/ آیه 87)
بر خویشتن ستم کردم و از درگاهت دور افتادم، و به عتاب و سرزنش تو که جهنم و آتش سوزانی برای من است گرفتار شدم.
در پاسخ به این سوال که منظور از ظلمت‌های متراکم چیست، باید گفت: ممکن است این تعبیر اشاره به ظلمت دریا و اعماق آب، و ظلمت شکم ماهی عظیم، و ظلمت شب، بوده باشد و روایتی که از امام باقر (علیه السلام) نقل شده آن را تأیید می‌کند به هرحال این اعتراف خالصانه و این تسبیح توأم با ندامت کار خود را کرد و همان گونه که در قرآن آمده پروردگار می فرماید: " ما دعای او را اجابت کردیم و از غم و اندوه نجاتش دادیم و اینگونه مومنان را نجت می دهیم"
قرآن در ادامه می گوید: " اگر او از تسبیح کنندگان نبود مسلماً تا روز قیامت در شکم ماهی باقی می ماند"! (صافات/ آیه 144-143)
و این زندان موقت تبدیل به یک زندان دائم می‌شد، و آن زندان دائم مبدل به گورستان او می‌گشت!
ماهی عظیم در کنار ساحل خشک و بی‌گیاهی آمد، و به فرمان خدا لقمه‌ای را که از او زیاد بود بیرون افکند، اما پیدا است این زندان عجیب سلامت جسم یونس را برهم زده بود، بیمار و ناتوان از این زندان آزاد شد.
درست نمی‌دانیم یونس چه مدت در شکم ماهی بود، ولی مسلم است هرچه بود نمی توانست از عوارض آن برکنار ماند، درست است که فرمان الهی صادر شده بود که یونس هضم و جذب بدن ماهی نشود، اما این بدان معنی نبود که آثاری از این زندان را به همراه نیاورد، لذا جمعی نوشته‌اند که او به صورت جوجه‌ی نوزاد و ضعیف و بی‌بال و پر از شکم ماهی بیرون آمد، به طوری که توان حرکت نداشت.
یونس در سایه‌ی برگ‌های بوته‌ی کدو
باز اینجا لطف الهی به سراغ او آمد، چرا که بدنش بیمار و آزرده، و اندامش خسته و ناتوان بود، آفتاب ساحل او را آزار می‌داد، پوششی لطیف لازم بود تا بدنش در زیر آن بیارامد، قرآن در اینجا می گوید:" ما بوته کدویی بر او رویاندیم" (صافات/آیه 146)
می گویند: بوته کدو علاوه بر اینکه برگ‌های پهن و پرآبی دارد و می‌توان از آن سایبان خوبی تهیه کرد مگس نیز بر برگ‌های آن نمی‌نشیند، و یونس به خاطر توقف در شکم ماهی پوست تنش آن‌قدر نازک و حساس شده بود که از نشستن حشرات بر آن رنج می برد، او اندام خود را با این بوته کدو پوشانید تا هم از سوزش آفتاب در امان باشد و هم از حشرات.
شاید خداوند می خواهد درسی را که به یونس در شکم ماهی داده است، در این مرحله تکمیل کند، او باید تابش آفتاب و حرارتش را بر پوست نازک تنش احساس کند، تا در آینده در مقام رهبری برای نجات امتش از آتش سوزان جهنم تلاش و کوشش بیشتری به خرج دهد.
پایان قوم یونس
یونس را در اینجا رها می‌کنیم و به سراغ قومش می‌رویم. هنگامی که یونس با حالت خشم و غضب قوم رها کرد، و مقدمات خشم الهی نیز بر آنها ظاهر شد، تکان سختی خوردند و به خود آمدند، اطراف عالم و دانشمندی را که در میان آنها بود گرفتند، و با رهبری او در مقام توبه برآمدند.
آنها دسته جمعی به سوی بیابان حرکت کردند، و بین زنان و فرزندان، و حیوانات و بچه‌های خود، جدایی افکندند، سپس گریه را سر دادند، و صدای ناله خود را بلند کردند و مخلصانه از گناهان خویش و تقصیراتی که درباره‌ی پیامبر خدا یونس داشتند توبه کردند.
در اینجا پرده‌های عذاب کنار رفت و حادثه بر کوه‌ها ریخت، و جمعیت مومن توبه کار به لطف الهی نجات یافتند.
یونس بعد از این ماجرا به سراغ قومش آمد تا ببیند عذاب بر سر آنها چه آورده است؟ هنگامی که آمد در تعجب فرو رفت که چگونه آنها در روز هجرتش همه بت‌پرست بودند ولی اکنون همه موحد و خداپرست شده‌اند؟ قرآن در اینجا می گوید:"ما او را به سوی جمعیت یکصد هزار نفری یا بیشتر فرستادیم"( صافات/147)
" آنها ایمان آوردند و ما تا مدت معینی آنان را از مواهب حیات و زندگی دنیا بهره‌مند ساختیم" (صافات/ آیه 148)
البته ایمان اجمالی و توبه‌ی آنها قبلاً بود، ولی ایمان آنها بطور تفصیل به خدا و پیامبرش یونس و تعلیمات و دستورات او هنگامی صورت گرفت که یونس به میان آنها بازگشت. قابل توجه اینکه از قرآن استفاده می شود که این مأموریت مجدد به سوی همان قوم پیشین بوده است، و اینکه بعضی آنرا مأموریت جدیدی به سوی قوم تازه‌ای دانسته‌اند با ظاهر قرآن سازگار نیست.

چگونه یونس در شکم ماهی زنده ماند؟
گفتیم دلیل روشنی در دست نیست که یونس چه مدتی در شکم ماهی ماند؟ چند ساعت، یا چند روز، و یا چند هفته، در بعضی از روایات نه ساعت، و بعضی سه روز و بعضی بیشتر، و حتی تا چهل روز گفته‌اند، ولی مدرک مسلمّی بر هیچک از این اقوال وجود ندارد، تنها در حدیثی از امیر مومنان علی(علیه السلام) توقف یونس در شکم ماهی 9 ساعت ذکر شده است.
بعضی از مفسرّان اهل سنت مدت آن را یک ساعت هم ذکر کرده‌اند و ولی هرچه باشد بدون شک این توقف یک امر عادی نیست، انسان نمی تواند بیش از چند دقیقه در محیطی که هوا وجود ندارد زنده بماند، و اگر می بینیم جنین در شکم مادر ماه‌ها زنده می‌ماند به خاطر این است که هنوز دستگاه تنفس او به کار نیفتاده و اکسیژن لازم را تنها از طریق خون مادر دریافت می کند.
بنابراین ماجرای یونس بدون شک یک اعجاز است، و این نخستین اعجازی نیست که در قرآن با آن روبرو می‌شویم، همان خدایی که ابراهیم (علیه السلام) را در دل آتش سالم نگهداشت، و موسی و بنی اسرائیل را با ایجاد جاده‌های خشک در وسط دریا از غرقاب نجات داد، و نوح (علیه السلام) را به وسیله‌ی کشتی ساده‌ای از آن طوفان عظیم و گسترده رهائی بخشید و سالم به زمین فرود آورد، همان خداوند قدرت دارد که بنده‌ای از بندگان خاصش را مدتی در شکم ماهی عظیمی سالم نگهدارد. البته وجود چنین ماهی‌های بزرگ و امروز مطلب عجیبی نیست، هم اکنون، ماهی‌های عظیمی به نام بالن موجود است که بیش از 30 متر طول دارد و بزرگترین حیوان روی زمین است و جگر او بالغ بر یک تن می باشد.


ارسال آگهی: ۲۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه
0
تلفن :


مشخصات آگهیایمیل:
نام:0
تلفن:
انقضا:۳۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه
منطقه: تهران

بازدید:

3322 بار
بازدید از کلیه آگهی های 0

ارسال آگهی برای دوستان

عنوان ایمیل:
ایمیل:
جهت اطمینان؛ آدرس ip شما نیز، ارسال می‌شود.


تازه‌های سایتها (بخش رایگان)
۱۳۹۵/۳/۱۷ آموزش تخصصی تلگرام
کی از ویژگی های مخفی در نسخه دسکتاپ تلگرام امکان سویچ کردن به مد موبایلی آن است برای این کار شما بایدگوشه پنجره...
azadh ,

۱۳۹۵/۵/۲۱ راهنما سفر- جاذبه های گردشگری و توریستی- طبیعت گرد
راهنما سفر- جاذبه های گردشگری و توریستی- طبیعت گردی وب سایت راهنما سفر مرجع اطلاعات سفر و گردشگری می باشد م...
89484644
طراحي سايت تك سيستم , تهران

۱۳۹۳/۱۰/۲۱ بانک اطلاعات ساختمانهای درحال ساخت
iranbis ارائه کننده اطلاعات پروژه های درحال ساخت به همراه پنل پیگیری با هشدار خودکار ، پنل ارسال پیامک تبلیغاتی و ...
02126760633
سامانه اطلاعات ساختمان ایران , تهران

۱۳۹۵/۳/۱۹ نرم افزار ایجاد بک لینک برای وبلاگ
با کمک این نرم افزار قادر خواهید بود به آسانی برای سایت و یا وبلاگ خود بک لینک درست کنید امار بازدید سایت و یا...
سامانه تبليغاتي آناز ,

۱۳۹۵/۳/۱۹ كد تبادل لينك وبلاگ بلاگفا و ساير سيستمها
همان طور که اطلاع دارید در بلاگفا امكان تبادل لينك اتوماتيك وجود ندارد با استفاده از اين كد ، می توانید اين ام...
سامانه تبليغاتي آناز ,

۱۳۹۴/۱/۲۱ فروشگاه اینترنتی به بها
فروشگاه اینترنتی به بها، با هدف ساده سازی خرید اینترنتی و پیشگامی در روند مشتری مداری اینترنتی ایجاد گردیده ا...
021-44450750
فروشگاه اینترنتی به بها , تهران

۱۳۹۳/۸/۱۶ زندگينامه 14معصوم ، احاديث ، 14ستاره 14معصوم
وبسايت 14 ستاره ؛ 14معصوم زندگينامه 14 امام معصوم روايات و احاديث 14 معصوم دعاهاي ماه رمضان درس هايي از نهج الب...
سايت 14 معصوم , تهران

۱۳۹۳/۷/۱۹ دریافت بکلینک های عالی و ترافیک بالا مادام العمر
در اینجان سايتي خارجي به شما معرفي می شود که اگر در آن فعاليت مستمر داشته باشيد ، تا عمر داريد براتون افزايش ب...
0 ,

۱۳۹۳/۷/۱۰ خودرو کیا کادنزا kia
نام خودرو کیا کادنزا -------------------- مدل(طراحی) 2014 -------------------- تعداد سیلندر 6 -------------------- تعداد سوپاپ 24 -----------------...
0 ,

۱۳۹۳/۷/۱۰ خودرو ریو سدان kia (جدید )
ریو جدید در دو نسخه سدان و هاچ بک -------------------- مجهز به انجین 1.4 لیتری -------------------- قدرت 107 اسب و گشتاور 135 نیوتن...
0 ,

ليست صفحات :  ۱ .::. ۲ 
 
آگهی های ویژه ی داستانهای قرآنی
stars برای نصب تخصصی انواع لوازم جانبی c30 ولکس شامل انواع سنسور دنده عقب c30 یا سنسور پارک c30 برای پارک سریع و اسان کا...
02166556600 09126946483
تیونینگ خودرو پارس آپشن , تهران

stars نام خودرو پژو پارس ELX --------------------- مدل(طراحی) 1386 --------------------- تعداد سیلندر 4 --------------------- تعداد سوپاپ 16 --------------...
0 ,

stars دیگر نگران فروش کالای خود نباشید !!! مژده به فعالان عرصه تجارت در ایران برای اولین بار در تاجیکستان شرکت بازر...
00992-908773509
Arianbco , Doshanbe

stars نام خودرو پژو 207 آی اتوماتیک --------------------- مدل(طراحی) 2007 --------------------- تعداد سیلندر 4 --------------------- تعداد سوپاپ 16 -...
0 ,

stars سونوگرافی سه ماهه اول معمولا هر یک از اجزای زیر با این حال برخی از فراصوت ممکن است بیشتر در مناطق خاص تمرکز شام...
0 ,

stars به عنوان نوزاد در آخرین بخش از رشد این حاملگی، رحم بزرگتر و سنگین تر می شود. دراز کشیدن برای این سونوگرافی می تو...
0 ,

stars دکتر شما ممکن است این سونوگرافی برای تعدادی از دلایل، از جمله درخواست:************************** برای مشاهده متن در سایت ...
0 ,

stars دپارتمان اقتصاد مهندسي مرکز آموزش های تخصصی کاربردی صنعتی شریف (SCTAE) همیار اشتغال و ارتقاء مهندسین دوره ...
021-66025820
sctae , تهران

stars دستگاههای پلاتر لارج فرمت چاپ بنرفلکسی فضای خارج مارک Infiniti challenger این سیستمها ازپیشرفته ترین وحرفه ای ترین...
09190708991
رامین اقدم ,

stars در منزل نشسته و درآمد داشته باشید! فعالیت در این زمینه : -نیاز به هزینه ندارد -نیاز به جا ندارد -نیاز به زمان خا...
سامانه تبليغاتي آناز ,آگهی های ویژه ی سایتها
۱۳۹۵/۳/۱۷
stars نرم‌افزار پیام‌رسان محبوبِ تلگرام علاوه بر گوشی‌های هوشمند روی یستم‌های دسکتاپ هم قابل نصب و استفاده است و...
azadh ,

۱۳۹۵/۳/۱۷
stars کاربران زیادی علاقمند به ساخت ربات برای تلگرام هستند و دوست دارند یک ربات با امکانات خوب بسازند. اما متاسفان...
azadh ,

۱۳۹۱/۴/۱۹
stars با بازدید از فروشگاه دی تو دی DAY TO DAY همیشه به روز باشید برای ورود به سایت زیر مراجعه نمایید . http://daytodaycenter.shoplo...
http://daytodaycenter.shoploger.com
فروشگاههای اینترنتی , دبی

۱۳۹۵/۳/۱۷
stars کلیه استیکرهایی که خود سازندگان تلگرام یا کاربران به اپلیکیشن می افزایند، دارای یک آدرس مخصوص اینترنتی است. ...
azadh ,

۱۳۹۴/۹/۱۷
stars برای رسیدن به افزایش فروش تکنیک ها و راه های متنوع و زیادی در دنیا معرفی شده است. در این باکس سعی شده است تمامی ...
سامانه تبليغاتي آناز ,

۱۳۹۴/۲/۱۶
stars وقتی بحث کسب درآمد از اینترنت می رسد، شما ۳ گزینه برای انتخاب دارید. راه اول: کلا فکر کسب و کار اینترنتی را از ف...
سامانه تبليغاتي آناز ,

۱۳۹۵/۳/۱۷
stars در گذشته قابلیت خوبی که تلگرام داشت این بود که ID کاربر مورد نظر را می شد در بخش جستجو، یافت و با کاربر مورد نظر...
azadh ,

۱۳۹۵/۳/۶
stars بعضی اوقات ممکن مجبور شوید گوشی خود برای دقایق به دوستانتان یا یکی اعضای خانواده‌تان قرض بدهید. شاید می‌خو...
azadh ,

۱۳۹۴/۹/۱۷
stars برای رسیدن به موفقیت اصول و کلیدهای زیادی در دنیا معرفی شده است. در این باکس سعی شده است تمامی اصول و کلیدهای ا...
سامانه تبليغاتي آناز ,

۱۳۹۳/۸/۱۴
stars دانلود فیلترشکن قوی و پرسرعت 2014 قصد داریم چند تا فیلتر شکن (Filter Breaker) به شما معرفی کنیم . این فیلتر شکن ها 100% کا...
0 ,

آناز را حمايت نموده و كليك نماييد:

درج آگهي در سايت «آنــاز» رايگان است  و طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان

مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است..

با توجه به تعداد زياد آگهي در « سايت آنــاز» لطفا در كسب اعتبار و اعتماد آگهي دهنده، دقت كافي مبذول داريد .

« تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند

و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»

جهت شروع درج آگهي، ابتدا روي لينك ثبت نام كليك كنيد و پس از پركردن فرم ثبت نام آگهي خود را ثبت كنيد.
راهنما خرید | نقشه سايتRSS | ورود | تعرفه درج آگهي | ثبت‌نام | راهنمایی و مراحل درج آگهی | قوانين درج آگهي | تماس باما | جستجو |